Braki w uzębieniu wiążą się nie tylko z dyskomfortem estetycznym. Powodują też poważne konsekwencje zdrowotne. Nawet pojedynczy ubytek może prowadzić do rozwoju wad zgryzu i wymowy oraz rozchwiania sąsiednich zębów. By odzyskać zdrowy, piękny uśmiech, wielu pacjentów decyduje się na wstawienie implantu. Rozwiązanie to pozwala na odbudowę tkanki kostnej i wypełnienie luk po brakującym uzębieniu. Czy implant zęba boli? Jak długo mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe po zabiegu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Dlaczego powinno uzupełniać się braki zębowe?
Utrata uzębienia stanowi nie tylko problem natury estetycznej. Jego brak może utrudniać przeżuwanie pokarmu, zwiększać ryzyko rozwoju schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego, a także prowadzić do zmian w układzie ust i wyglądzie policzków. Gdy ubytek po zębie nie zostanie uzupełniony, z biegiem czasu dochodzi do zaniku kości. Jeśli w porę nie dojdzie do zatrzymania tego procesu, konsekwencją może być szybsza utrata pozostałych zębów. Zjawisko to można spowolnić, stosując implanty stomatologiczne. Pozwalają one na ochronę naturalnej tkanki kostnej i zapewnienie odpowiednich warunków do prawidłowej pracy żuchwy.
Implanty zębowe – kiedy się je stosuje i z jakich materiałów są wykonane?
Współczesna stomatologia oferuje wiele metod umożliwiających odbudowanie braków zębowych i odzyskanie pięknego uśmiechu. Jedną z nich jest leczenie implantologiczne. Zanim przejdziemy do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy wstawianie implantu boli, zatrzymajmy się na chwilę przy budowie tych coraz częściej stosowanych rozwiązań dentystycznych. Te sztuczne uzupełnienia od protezy zębowej różnią się tym, że są montowane na stałe i z biegiem czasu zrastają się z naturalną kością.
Przykładowe wskazania do wszczepienia implantu zęba:
- pojedynczy brak zębowy,
- większe luki w jamie ustnej,
- całkowite bezzębie szczęki lub żuchwy,
- alergia na tradycyjne protezy.
Do produkcji implantów wykorzystuje się materiały, które są zgodne biologicznie z organizmem człowieka. Do takich surowców zalicza się m.in. stopy tytanu, tlenku aluminium, porcelanę oraz cyrkon. Najczęściej do tworzenia tego rodzaju uzupełnień stosuje się tytan, gdyż jest lekki, wytrzymały na obciążenia mechaniczne i obojętny dla ludzkiego organizmu.
Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu? Czy wstawianie implantu boli?
Zainteresowanie tytanowymi zamiennikami naturalnych korzeni zębowych z roku na rok staje się coraz większe. Wiele osób rozważających skorzystanie z tej metody na uzupełnienie braków w uzębieniu poszukuje informacji, czym jest implant zęba, czy boli i jak długo dolegliwości bólowe utrzymują się po jego wszczepieniu. Zabieg najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. W wielu gabinetach pacjentom proponuje się nowoczesne znieczulenie, które sprawia, że cała procedura jest niemalże bezbolesna. Tydzień po zabiegu należy udać się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów. Całkowity proces zintegrowania się implantu z kością trwa od 3 do 6 miesięcy.
Jak długo mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe po wszczepieniu implantu zęba?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, zabieg implantologiczny jest przeprowadzany w znieczuleniu, w bezpieczny sposób dla pacjenta. Po jego zakończeniu często pojawia się nieznaczny ból i dyskomfort, który może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba? Zazwyczaj nieprzyjemne dolegliwości ustępują w ciągu kilku dni. Do innych objawów, które mogą wystąpić po zabiegu wstawiania implantu, zalicza się lekką opuchliznę, tkliwość oraz zasinienie tkanek. W takiej sytuacji lekarz może zalecić przyjmowanie odpowiednich leków, które zminimalizują dokuczliwe symptomy. Bardzo rzadko natomiast pojawia się pulsujący ból po wszczepieniu implantu. Jego obecność może świadczyć o powikłaniach o podłożu fizjologicznym lub alergicznym.
Czy każdy może mieć implanty? Jakie są przeciwwskazania do zabiegu wszczepienia implantów?
Do przeciwwskazań ogólnomedycznych uniemożliwiających przeprowadzenie zabiegu zalicza się cukrzycę, obniżoną odporność układu immunologicznego, ciężkie choroby układu sercowo-naczyniowego, a także przyjmowanie leków wpływających na przemianę materii w kościach. Odradza się wstawianie implantów u młodych osób, u których nie zakończyła się jeszcze faza wzrostu kości (poniżej siedemnastego roku życia). Zlekceważenie przeciwwskazań może skutkować niepowodzeniem leczenia i wystąpieniem powikłań np. w postaci pulsującego bólu po wszczepieniu implantu.
Jak prawidłowo dbać na co dzień o implanty stomatologiczne?
Osoby, które zdecydują się na tytanowe uzupełnienia zębowe, powinny wiedzieć, że ich wytrzymałość zależy od wielu czynników. Istotne znaczenie ma nie tylko materiał, z którego zostały wykonane, ale także sposób pielęgnacji. Podczas gojenia dziąsła jamę ustną najlepiej oczyszczać przy pomocy szczoteczki o miękkim włosiu. Ważne, aby regularnie usuwać bakterie i resztki jedzenia, by nie dopuścić do rozwoju stanu zapalnego objawiającego się obrzękiem i pulsującym bólem po wszczepieniu implantu. Zadbane uzupełnienia posłużą przez wiele lat.