Implanty zębowe Wrocław
We współczesnej stomatologii stosowane są różnego rodzaju metody umożliwiające przywrócenia pełnego uzębienia. Implanty zębów we Wrocławiu mają rozmaite ceny, których zakres jest uzależniony od wielu czynników. W centrum Miserante Dental o możliwości zastosowania takiej formy leczenia informuje stomatolog w trakcie badania kontrolnego. Implantolog przedstawia dostępne alternatywy dla protez ruchomych i przygotowuje harmonogram kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Obecnie implanty zębów wykonuje się przede wszystkim z tytanowych śrub, które są trwałe, biokompatybilne i mają optymalną zdolność do integracji kostnej. Jest to element ukryty, zastępujący korzeń zębowy, usunięty w wyniku np. zmian chorobowych w obrębie jego miazgi. Na jego powierzchni umieszcza się koronę lub inną formę protezy. Mimo stosunkowo wysokiej ceny takiego leczenia jest ono coraz częściej wybierane przez osoby, które ze względów estetycznych lub zdrowotnych chcą przywrócić pierwotną strukturę swojej szczęki.
Jaka jest cena implantu zęba?
Pacjenci rozważający tę metodę leczenia stomatologicznego powinni mieć na uwadze, że cena implantu zęba bywa zróżnicowana i zależna od wielu czynników. Podstawowym kryterium jest stan kości pacjenta. Drugoplanowy jest rodzaj materiału, z którego wykonuje się wszczepiany element, a także jego lokalizacja w obrębie szczęki. Śruby zastępujące trzonowce, ze względu na swój większy rozmiar, mają przeważnie wyższy koszt, niż te projektowane w celu zastąpienia jedynek czy dwójek.
Na ostateczną cenę leczenia implantologicznego mają wpływ również dodatkowe koszty, związane np. z wizytami wstępnymi oraz kontrolnymi w gabinecie stomatologicznym. Nie bez znaczenia jest także rodzaj, a dokładnie materiał wykonania korony, jaka zostanie osadzona na wszczepionym implancie.
Implanty zębów – czy warto w nie inwestować?
Wbrew obiegowej opinii leczenie z zakresu implantologii jest wskazane nie tylko ze względów estetycznych. Trwałe braki w uzębieniu powodują zaburzenia funkcji żucia u pacjenta, a w dłuższej perspektywie czasu również przesunięcia sąsiadujących zębów oraz zmiany kształtu i struktury całej szczęki. Implanty zębowe wykonane z biokompatybilnych materiałów stosuje się także w profilaktyce zaniku tkanki kostnej, w celu jej odbudowy i stymulacji wzrostu poprzez proces osteointegracji.
Wszczepianie implantu zęba jest procesem rozłożonym w czasie na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Z tego powodu koszt leczenia można rozłożyć na większą liczbę rat, dzięki czemu wysoka cena tego rozwiązania jest mniej dokuczliwa dla pacjentów. Warto mieć na względzie, że współcześnie wykonywane śruby tytanowe bardzo często wykazują większą odporność, niż korzenie zębowe, które zastępują. Implantologia jest więc rozwiązaniem na lata.
Jak przebiega wszczepienia implantu zęba?
Jak wspomniano wyżej, instalacja tytanowej śruby w miejsce ubytku jest wieloetapowym procesem, który obejmuje przynajmniej kilka wizyt w gabinecie specjalisty. Ostateczny czas leczenia może więc wynieść od kilku miesięcy nawet do roku. Pierwszy krok to badanie kontrolne, w którego trakcie ustala się, czy nie istnieją przeciwwskazania do wszczepienia implantu zęba, a także orientacyjny koszt usługi medycznej. Następnie implantolog zajmuje się:
wykonaniem planu leczenia,
przygotowaniem kości do dalszych zabiegów,
wszczepieniem biokompatybilnej śruby,
umieszczeniem abutmentu (element łączący),
wykonaniem i umieszczeniem korony zęba.
Pomiędzy poszczególnymi etapami leczenia wyznaczany jest odpowiedni czas na gojenie się kości, czyli osteointegrację. Jest to konieczne bezpośrednio po wszczepieniu implantu zęba i może trwać nawet przez kilka miesięcy. W tym okresie pacjent musi przestrzegać zaleceń specjalisty, w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej czy przyjmowania przepisanych leków. Należy również regularnie monitorować proces gojenia się i w razie nieprawidłowości zgłosić się na kontrolę do stomatologa.
Czy implanty zębów trzeba wymieniać?
Prawidłowo wykonane i właściwie pielęgnowane implanty zębowe będą służyć pacjentowi przez lata czy nawet dekady. Współcześnie robione są ze stopu tytanu lub innych materiałów, które dobrze integrują się z tkanką kostną, co neutralizuje ryzyko ewentualnego odrzucenia do minimum. Mniejszą trwałością wyróżnia się z kolei korona, która jest widocznym elementem zastępującym ząb w jamie ustnej. Jednak decydując się na wariant pełnoceramiczny, można również uniknąć konieczności jego wymiany przez długi czas.
Niekiedy jednak dochodzi do sytuacji, które mogą powodować konieczność wymiany implantu zęba. Przeważnie ma to miejsce wskutek wypadków losowych, w których trakcie doszło do trwałego uszkodzenia wszczepu lub tkanek sąsiadujących. Kolejnym czynnikiem obniżającym trwałość śruby są różnego rodzaju infekcje, pojawiające się w obrębie jamy ustnej z powodu nieprzestrzegania jej prawidłowej, codziennej higieny. Na szczęście dochodzi do tego bardzo rzadko, zwłaszcza jeśli pacjent regularnie kontroluje stan uzębienia w gabinecie dentysty.
Implanty zębów – przeciwwskazania
Mimo dużej skuteczności tego rozwiązania w leczeniu braków zębowych istnieją przeciwwskazania do jego stosowania. Jednym z podstawowych jest niedostateczna ilość tkanki kostnej w miejscu przeznaczonym do osadzenia śruby. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przeszczep, co jednak wiąże się ze zwiększeniem ostatecznego kosztu usługi medycznej. Implanty zębów nie są również wskazane w przypadku osób, które zmagają się ze stałym problemem gojenia ran. Dotyczy to niekiedy osób cierpiących na cukrzycę i różne choroby układu immunologicznego.
Przeciwwskazaniem do wszczepienia implantu w miejsce brakującego zęba jest również zaawansowane stadium paradontozy lub innych chorób przyzębia. W wielu przypadkach na szczęście wystarczy rozpocząć prawidłowe leczenie stomatologiczne, a po jego zakończeniu umówić się na kolejną kontrolę u implantologa. Lekarz może też zalecić rezygnację z palenia wyrobów tytoniowych, a także zgłoszenie się do innych specjalistów w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia.
Jakie są alternatywy dla implantów zębów?
Osoby, u których występują przeciwwskazania do wszczepienia implantów, mają do dyspozycji alternatywne metody leczenia braków zębowych. Przeważnie są one stosowane przez pacjentów, dla których wysoka cena śrub tytanowych kryterium kluczowym. Stomatolog może zalecić wykonanie protez ruchomych, które bardzo dobrze imitują wygląd naturalnego zęba, a ich koszt jest nieporównywalnie niższy. W wielu przypadkach stosowane są także mosty dentystyczne, zwłaszcza przy większej liczbie ubytków.
Dla osób zainteresowanych leczeniem ubytków zębowych implanty są najlepszym wyborem. Trwalsze i przede wszystkim wygodniejsze niż standardowe protezy stanowią dodatkowo rozwiązanie na lata. W podjęciu decyzji pomoże konsultacja u stomatologa, który przedstawi dostępne metody zastąpienia brakującego zęba i poda ich orientacyjny koszt.