BOTOX
Najpopularniejszą metodą wygładzania zmarszczek głównie w górnej części twarzy tzw. zmarszczek mimicznych, są zabiegi z użyciem toksyny botulinowej . Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w małej dawce, w kilka precyzyjnie wybranych miejsc na twarzy.
Toksyna botulinowa uniemożliwia przepływ impulsów nerwowych do określonych grup mięśniowych, które ograniczając ich ruchomość powodują wygładzenie powierzchni skóry. Inne funkcje nerwowe, tj. wrażliwość skóry na dotyk nie ulegają zmianie.
Toksyna botulinowa jest szeroko stosowana w usuwaniu:
• między brwiami (zmarszczki „lwie”, okolica
• gładzizny czoła)
• poprzecznych czoła
• wokół oczu (kurze łapki)
• innych: powieki dolnej, wokół ust, na brodzie
Toksyna botulinowa znajduje także swoje zastosowanie w leczeniu nadpotliwości. Metoda ta wykazuje dużą skuteczność. Ostrzykiwanie toksyną botulinową miejsc dotkniętych nadpotliwością blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe.Efekt terapii można zauważyć już po kilku dniach. Zakończenia nerwowe są zablokowane przez toksynę na okres 6-12 miesięcy – później powstają nowe, przez co rezultaty leczenia zanikają. Kolejną sesję można przeprowadzić średnio po 7-12 miesiącach (rezultaty utrzymują się najdłużej w przypadku zabiegów w obszarze pach).
Przebieg zabiegu
Toksyna botulinowa jest wstrzykiwany przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego. Ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się znieczulenie kremem .
Efekty
Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb.
Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu. Po zakończeniu zabiegu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.
Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca. Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoxu, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.
Przeciwskazania
1) bezwzględne:
zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
• aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)
• aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)
• D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna
• tubokuraryna, pankuronium, galamina
• sukcynylocholina
• linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna
• miejscowe infekcje skóry
• ciąża, okres laktacji
2) względne:
zaburzenia krzepnięcia
stosowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)
Działania niepożądane
ból w momencie iniekcji
małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia
zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych
mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji
nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust)
ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.
Uwaga: Reakcje te maja charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni.
Postępowanie po zabiegu
w ciągu 0,5-1 godz. ćwiczyć mięśnie mimiczne w miejscach wkłucia unikać masażu w miejscach wstrzyknięć w ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu)
Powtarzanie zabiegów
Zabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów do których pacjenci wracają z ochotą ,ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu.